BIO

ŠKWOR


PETR HRDLIČKA

ZPĚV, KYTARA

MARTIN PELC

BICÍ

TOMÁŠ KMEC

BASA, VOKÁLY

HONZA CHUDAN

KYTARA, VOKÁLY

ŠKWOŘÍ

HISTORIE

Skupina působí v současnosti ve složení:

Petr Hrdlička – kytara, zpěv

Jan Chudan – kytara

Tomáš Kmec – basa

Martin Pelc – bicí

… a nyní se pojďme projít nejzásadnějšími milníky v historii skupiny chronologicky.

1998

Kapela vznikla v roce 1998 pod názvem Skwar. Zakládajícími členy byli Petr Hrdlička (kytara, zpěv), Tomáš Kmec (basa) a František Vadlejch (bicí). Na konci roku se přidal Leo Holan (kytara). První skladby byly kombinací různých žánrů a některé nebyly ani otextované, skupina je zpívala tzv. svahilštinou.

2000

V tomto roce se skupina účastní vyhledávací soutěže Rock Made In Gambrinus, ale bohužel vypadává hned v prvním kole. Následně způsobí silné pohoršení u pořadatelů i členů poroty svou nezřízenou konzumací alkoholu a exhibicí na podiu i v zákulisí. Přesto v listopadu tohoto roku vychází u firmy Popron CD s názvem „Mayday“, které se vyznačuje znázorněným mužským i ženským přirozením na obalu a vulgárními texty. Skupina se k němu dnes příliš nehlásí a nazývá ho nultým albem.

2001

Začátkem roku 2001 se vyhrocuje situace okolo bubeníka Františka Vadlejcha, jehož chování, přestože kapela má k alkoholu velice kladný vztah, se stává neúnosným a je rozhodnuto o jeho odchodu. Po delším hledání přichází bývalý bubeník Debustrolu – Herr Miler. Původní název Skwar se mění na Škwor. Důvodem je časté komolení názvu pořadateli, takže byla zachována fonetická podoba názvu s ponecháním dvojitého W. Škwor vyjíždí v roli předskokana na turné s Arakain, zároveň se opět účastní dalšího ročníku Rock made In Gambrinus a tentokrát ho s přehledem vyhrává. V šibeničním termínu natáčí CD „Vyhlašuju boj“ a podepisuje smlouvu s Warner Music.

Koncem roku odchází z rodinných důvodů Herr Miler a na základě doporučení přichází Martin Pelc.

2002

Celý rok skupina vystupuje na různých festivalech po celé republice a hostuje na finálových kolech Rock Made In Gambrinus. Účastní se také jako jediný zástupce ČR prestižního Ozzfestu. V průběhu roku se Škwor objevuje v několika hudebních televizních pořadech (Caruso show, Rozjezdy pro hvězdy) a na podzim vyráží v roli předskokana na turné se skupinou Harlej, čímž se dostává definitivně do posluchačského podvědomí.

2003

Kapela natočila videoklip ke skladbě „Mý slzy neuvidíš“, který se objevuje ve všech hitparádách, pilně koncertuje a zároveň připravuje materiál pro nové CD. Na podzim vyráží jako předskokan na tour se skupinou Kabát, kde již několik nových skladeb úspěšně představuje.

2004

V březnu tohoto roku vychází album „Vyvolenej“, které se umisťuje mezi nejprodávanějšími tituly roku. Skupina natáčí videoklip k songu „Sraž nás na kolena“, který je coverem písně „Shout“ od Tears for Fears. Klip se drží několik týdnů v hitparádách Eso, Óčko a Medůza. Fanouškovská základna se začíná rozrůstat a tím začíná být skupina zajímavá i pro pořadatele, proto celý rok pilně koncertuje.

2005

Skupina získává Zlatou desku za 10 000 prodaných nosičů alba „Vyvolenej“. V létě se zúčastňuje série putovních Pink Panther festů, kde potvrzuje svou pozici u publika. V rámci propagace hraje živě v pořadu Noc s Andělem. Na podzim vydává Škwor své čtvrté řadové album „Amerika“ a vyráží na svoje první samostatné stejnojmenné turné.

2006

V roce 2006 kapela opět koncertuje na desítkách míst po celé republice. K albu „Amerika“ je natočen klip na skladbu „Křídla“, který byl však určitou částí fans přijat poměrně vlažně. Postupně začínají přípravy na nové album, v plánu je také vydání DVD.

2007

26. března vychází album s názvem „Loutky“ a umisťuje se ihned na 5. místě nejprodávanějších alb v ČR. Pilotním singlem a zároveň videoklipem se stává song „Střepy“. Následuje turné, na kterém je použita širokoúhlá projekce, která podporuje celkovou, poměrně temnou koncepci alba.

2008

V září skupina vydává nové album, které nese název „5“ a vychází v kompletu spolu s historicky prvním DVD, obsahujícím sestříhaný záznam z několika koncertů a všechny dosud natočené videoklipy. Krátce na to získává album Zlatou desku.

2009

Skupina aktivně koncertuje a v říjnu vydává výběrové Best of album „Sečteno podtrženo“ s největšími hity. Jako bonus tam poprvé představuje nový song „Tak to jsme my“, který je ochutnávkou z nově připravovaného alba.

2010

Na skladbu „Tak to jsme my“ natáčí skupina videoklip s historickou tématikou a vyráží na stejnojmenné turné po celé republice. Zároveň chystá materiál na připravované DVD.

2011

18. března vydává Škwor nové album s názvem „Drsnej kraj“, obsahující i DVD se záznamem pražského koncertu z Lidového domu Kbely. To se vzápětí stává nejprodávanějším albem v ČR a je oceněno Zlatou deskou.

2012  

V tomto roce Škwor koncertuje především na velkých letních festivalech a získává 1. místo hudebních festivalových cen v kategorii metal, hard rock, punk. Z těchto koncertů pak vydává živé DVD a CD s názvem „Natvrdo“, které ukazuje skupinu především v zákulisí.

2013 

Přes poměrně kontroverzní obsah (anebo díky tomu), je DVD/CD „Natvrdo“ u fanoušků úspěšné a získává ocenění Zlatou deskou. Na podzim pak Škwor vydává album „Sliby a Lži“ a koncertní sezónu završuje listopadovým vystoupením k 15 letému výročí skupiny ve vyprodané Incheba Areně.

2014

Kapela vyjíždí na turné „Sliby a Lži“, na kterém opět propojuje pódiovou prezentaci s vizuálem alba. Turné je zakončeno podzimním koncertem ve vyprodaném velkém sále pražské Lucerny. V tomto roce je také vydáno živé DVD/CD se záznamem z Incheba Areny.

2015 

Vychází CD „Hledání identity“, které je podpořeno klipem ke skladbě „Kolikrát“. Již tradiční pražský listopadový koncert kapela tentokrát odehraje v prostorách Forum Karlín a přebírá Zlatou desku za DVD/CD „Praha incheba Arena – live“

2016 

Probíhá navazující turné z předchozího roku k albu „Hledání Identity“, které vrcholí vyprodaným Kongresovým centrem, kde skupina zároveň dostává za toto album Zlatou desku.

2017

3. listopadu kapela vydává své desáté studiové album, v určitém ohledu možná s nechtěně symbolickým názvem „Uzavřenej kruh“. Dochází totiž zároveň ke změně sestavy, kdy po 18 letech a vzájemné dohodě odchází kytarista Leo Holan.

2018

V lednu skupina představuje nového kytaristu Martina Voláka na speciálním akustickém minikoncertu v prodejně Supraphon Musicpoint, kde zároveň přebírá Zlatou desku za „Uzavřenej kruh“, aby vzápětí vyjela na stejnojmenné halové tour po celé republice, které je zakončeno doposud největším koncertem kapely ve vyprodané O2 Areně. Při příležitosti tohoto koncertu Škwor vydává knihu, kde mapuje svou dvacetiletou historii.

2019

Na jaře tohoto roku skupina vyráží na Unplugged tour, kde se posluchačům představuje ve zcela nové poloze. Největší hity jsou přepracovány do akustických úprav za hostování klavíru a cella. Po letní festivalové sezóně pak dostávají fans poděkování v podobě záznamů jednotlivých písní z koncertu v O2 areně na oficiálním YT kanálu, a to zcela zdarma.

2020

V tomto roce je Škwor nucen odvolat jarní turné z důvodu epidemiologické situace. V létě pak odehrává několik menších festivalových vystoupení. Volný čas využívá k přípravě nového alba, které vychází 6. listopadu pod názvem „Tváře smutnejch hrdinů“.

2021  

I přes trvající nepříznivou pandemickou situaci se povede kapele splnit závazky odložených koncertů a odjíždí plnohodnotné letní turné. Na konci roku se po dohodě loučí s kytaristou Martinem Volákem.

2022

Začátkem roku je představen nový kytarista Jan Chudan a následuje série letních festivalových vystoupení. Na podzim skupina absolvuje druhé pokračování úspěšného unplugged tour z roku 2019, a to se zcela novým playlistem a novou scénou. Následně se vrhá na psaní nových songů a přípravu studia na nahrávání nového alba.

2023

Tento rok začíná netradičně koncertem na Slovensku, kde se představuje společně se skupinou Lucie v košické Steel aréně.  Celou zimu a jaro probíhá nahrávání nového alba. Vzápětí kapela vyráží na festivalové turné k 25.výročí založení, které je završeno 6. a 7. října dvojkoncertem ve vyprodaném pražském O2 universu. Při té příležitosti vydává novou desku s názvem „Sobě věrnej“, která je díky masívnímu předprodeji oceněna na těchto koncertech vydavatelstvím Supraphon Zlatou deskou. 

partneři: